COLUMBA
Kisállattenyésztők
Egyesülete

A COLUMBA TÖRTÉNETE

1955 őszén a volt mezőgazdasági középiskola (jelenleg a Nagy Mózes líceum), tornaterme, mezőgazdasági kiállítás színhelye volt, ahol a termékeken kívül, galamb és nyúltenyésztők is részt vettek. A következő tenyésztők voltak jelen: Szabó Endre, id. Tankó Lajos, Bartha Kálmán, Kicsid Gábor, Winkler Ferenc, Szőcs Kálmán, Perdi Mihály, Vántsa Jenő és az akkori diákok, Szász Jenő, Várdó Zoltán, Tankó János, Szőcs Dezső és Vántsa Gyula stb.

A kiállítás sikerén felbuzdulva elhatározták, hogy klubbot hoznak létre. Ezen elhatározásukat a tett követte és 1956 februárjában már az alakuló ülést is megtartották. Kb. 20-25 tag volt jelen. A klub tagsága Szabó Endrét elnöknek, Bartha Kálmánt titkárnak és id. Tankó Lajost pénzügyi felelősnek megválasztotta. De ez az év nem kedvezett semmilyen tömörülésnek, pár hónapig, talán egy évig tartott, majd az egyre ritkuló összejövetelek véget vettek ennek a tevékenységnek. Pontos adatunk nincs arról, hogy melyik évben szünt meg.

Azt viszont tudjuk, hogy a postagalambtenyésztők 1967-ben Columba néven újraalakultak. Az alapító tagok: Szabó Endre, id. Tankó Lajos, Winkler Ferenc, Gligor András, Ilyés László, Csurulya Tamás, Kelemen István, Fazekas Károly, Várdó Zoltán, Kicsid Gábor.

Ez idő tájt a postagalambtenyésztők szép eredményeket értek el a sportröptetésben, mely évente akár 7-8 röptetésből állt. A taglétszám állandóan növekedett, így 1980-ban a tagság 30 posta és 10 díszgalamb tenyésztőből állt.

A megnövekedett taglétszám úgy tenyésztőkben, mint kisállatokban eredményezte a kiállítások megszervezésének szükségességét. Így 1979-től 1993-ig minden évben kiállításokat szerveztünk, melyre meghívtuk a szomszédos városok kisállattenyésztőit, Brassóból, Székelyudvarhelyről, Gyergyószentmiklósról és Marosvásárhelyről stb. A sikerek nem maradtak el, a röptetéseknél nagyon jó eredményeket értek el Szabó Endre, id. Constantinescu Herman, Fazakas Károly és Csaba, Winkler Ferenc, Csurulya Tamás, Mátyus László, Ilyés László, Kelemen István, Oláh István és még sokan mások.

A postagalamb tenyésztéssel párhuzamosan fejlődött a díszgalambtenyésztők tábora, 1980-tól a kiállítások fénypontja a díszgalambok voltak. 1984-ben sikerült saját klubhelységet kapnunk az akkori városvezetéstől, sok munkával és anyagi hozzáállással létrehoztunk egy kiállítási termet és egy kis iroda helységet. Ez nagy lendületet adott a klub életében, de sajnos, hogy nem tartott sokáig. A rendszerváltás után a klub tagsága nagyon megcsappant (kivándorlás, elhalálozás, érdektelenség) és nem bírta fizetni a klub fenntartási díjat, melyet nagyon megemelt a Gosp-com vállalat és így lassan a klubtevékenység megszűnt.

A postagalambtenyésztők a sepsiszentgyörgyi megyei postagalambtenyésztők klubjában versenyeztek, míg a díszgalambtenyésztők helység és taglétszám hiányában nem tudtak kiállításokat szervezni. Következett egy 6 éves pangás, főként a díszgalambtenyésztők részére. 2000-ben a megyei mezőgazdasági kirendeltség rendezett egy kisállattartással kapcsolatos szakmai felkészítőt, melyen kézdivásárhelyről részt vettek Berde Béla, Fegyver Demeter, Lukács Zoltán, Várdó Zoltán és még sok sepsiszentgyörgyi tenyésztő. Ezen találkozások alkalmával született meg az a gondolat, hogy egy kisállattenyésztő egyesületet kellene alapítani és megyei szinten kiállítást kellene szervezni.

Így hamarosan megalakult a megyei Háromszék kisállattenyésztők klubja, melyben Kézdivásárhelyről mint alapító tagok vettek részt Berde Béla, Várdó Zoltán, Fegyver Demeter, Lukács Zoltán, Tankó Lajos. Két sikeres kiállításon felbuzdulva, hogy a meg nem szűnt Columba egyesületet újra kell alapítani, 2003-ban törvényszéki határozattal bejegyeztettük a Columba-Galamb és Kisállattenyésztők Egyesületét. Az akkori alapító tagok Berde Béla, Várdó Zoltán, Bíró János, Fegyver Demeter, Nagy István, Lukács Zoltán, Tankó Lajos, György Jenő, Moré Demeter, Gál Lajos, Szabó Albert, Pârgariu Péter, Domokos József. Az alapítás óta folyamatosan működik a Columba kisállattenyésztő egyesület. Minden évben megszervezzük a helyi kiállítást, országos és külföldi kiállításokon is részt vesznek tagjaink. A tagság pedig folyamatosan bővül a tagok által tenyésztett fajok mennyisége és minősége szintén javul összeségében. A kiállításaink 2008-ig a Vigadó Művelődési Ház kistermében voltak, ezért köszönet a Művelődési Ház akkori vezetőségének, hogy felpártolta, ezen tevékenységünket. 2008 óta a Kézdivásárhelyi sportcsarnokban vannak megrendezve kiállításaink. A jelenlegi honlapot Sólyom Csaba és Sólyom Zoltán készítette.

Nagyon jó kapcsolataink vannak belföldi és külföldi egyesületekkel és tenyésztőkkel. Így a nagyatádi kisállattenyésztők egyesületével, élén Horváth Csaba elnök úrral (Nagyatád, Kézdivásárhely testvérvárosa), a székesfehérvári Alba Regia egyesülettel, Bárány István elnök úrral.